fbpx
Rüzgar Enerjisi

2023 Yılı Öne Çıkan Basın Yansımaları

2023, rüzgarın gücünü yeni zirvelere taşıyan bir yıl oldu. Bu heyecan verici yolculukta SoyutWind olarak öncü rolü üstlenen markalardan biri olmanın sevincini yaşıyoruz. Türkiye’den dünyaya uzanan bir enerji hikayesi yazarken, bu başarıların arkasındaki teknoloji, vizyon ve tutkuyu keşfetmek ister misiniz? SoyutWind’in nasıl bir fark yarattığını ve enerji sektöründeki yankılarını sizlerle paylaşmaktan gurur duyuyoruz. İşte 2023 yılında attığımız adımlar, basında yankı bulan çalışmalarımız ve bunların arkasında yatan yenilikçi ruh…

Basında Biz

Türkiye’nin ilk rüzgar türbini üreticisi Çolak Holding 50. yaşını kutluyor

Avrupa’nın beşinci büyük rüzgar sanayisine sahip Türkiye, küresel kurulu rüzgar enerjisi gücünde teravat çağının başlamasında önemli rol üstleniyor. Bugün Türkiye’nin ürettiği rüzgar ekipmanının %75’ini ihraç ettiği bilinirken, ülkemizde rüzgar enerjisi imalat ve ihracatının başlamasında öncü rol üstlenen Çolak Holding de 50. yılını kutluyor.

Küresel Rüzgar Enerjisi Konseyi (GWEC), 2023 sonu itibarıyla küresel çapta kurulu gücün 1 teravata ulaşarak rüzgar enerjisinde teravat çağının başlayacağını öngörüyor. Yenilenebilir ve temiz bir gelecek için rüzgarın enerjiye dönüştürülmesi her zamankinden daha önemli hale gelirken, Türkiye de rüzgar odaklı yeşil dönüşümün kritik oyuncularından biri olarak öne çıkıyor. Türkiye Rüzgar Enerjisi Birliği, Türkiye’deki rüzgar sanayisinin Avrupa’nın 5. büyük rüzgar sanayisi olduğunu, Türk üreticilerin 4 rüzgar ekipmanından üçünü ihraç ettiğini belirtiyor. Bugün 44 ülkeye kadar ulaşan rüzgar enerjisi ekipmanı ihracatı başarısının önemli mimarlarından biri ise rüzgar sanayisi sektöründe öncü bir rol üstlenen Çolak Holding.

2000 yılında Türkiye’nin ilk rüzgar türbinini üreten, daha yasal çerçeve netleşmemişken Türkiye’yi rüzgar enerjisiyle tanıştıran, üstelik bunu bir ihracat başarısına dönüştüren Çolak Holding, 2024’te 50. yılını kutlamaya hazırlanıyor. Türkiye’yi yeşil geleceğin olmazsa olmazı bir teknolojide bölge lideri konumuna taşımada payı olan Çolak Holding’in Kurucusu ve Onursal Başkanı Hasan Çolak’ın hikayesi, tam da bu sebeple önemli deneyimler barındırıyor.

Türkiye’nin ilk yerli rüzgar türbini üreticisi 2024’te 50. yaşına girecek

Küresel Rüzgar Enerjisi Konseyi 2023 sonunda küresel rüzgar enerjisi kurulu gücünde teravat çağının başlayacağına işaret ederken, Türkiye Avrupa’nın en büyük 5. rüzgar sanayi olarak öne çıktı.
Türkiye’nin rüzgar enerjisi ekipmanı üretimini ve ihracatını başlatan şirket ise 2024’te 50. yılını kutlamaya hazırlanıyor.

“BAĞIMSIZ, SÜRDÜRÜLEBİLİR, TEMİZ BİR YAŞAM”

1974’ten bu yana kömür santralları, hidroelektrik santralları ve güneş enerjisi gibi enerjinin farklı alanlarında çalıştıklarını vurgulayan Hasan Çolak, “1998’de Alman bir ekiple Ar-Ge faaliyetlerine başladık ve 2000 yılında Türkiye’nin ilk rüzgar türbinini ürettik. Test ve denemeler çok meşakkatli olsa da emeklerimizin karşılığını aldık. Son dönemde, yaklaşık 2 yıllık Ar-Ge çalışmasının ardından SoyutWind markasıyla küçük güçlerde ev tipi rüzgar türbinlerinin imalatına yöneliyoruz. Zira bireysel kullanıcılardan gelen talep artıyor. Herkesin kendi evine 3, 5, 10 kilowatt gücünde rüzgar türbini kurarak temiz enerji üretmeye başlamasına olanak tanıyan ev tipi türbinler, bireylerin daha bağımsız, sürdürülebilir ve temiz bir yaşam sürmelerine imkan sağlıyor. Bunun yanı sıra Soyut WindMill markamızla evlerin, çiftçilerin ve sulama kooperatiflerinin su ihtiyacını rüzgar gücüyle karşılayan mekanik su pompaları ve Soyut Karavan markasıyla ürettiğimiz mobil yaşam alanları, bağımsız, çevreci, sürdürülebilir ve temiz yaşam fikrini destekliyor” ifadelerini kullandı.

Çolak Holding, Türkiye’de Rüzgar Enerjisi Sektöründe Öncü Rol Üstleniyor

50’NCİ YILINDA RÜZGAR SANAYİSİNE KADIN MÜHENDİSLER KAZANDIRACAK

50 yıla sığdırdıkları başarıların arkasında, Türkiye’nin en iyi üniversitelerinden mezun olmuş nitelikli mühendislerin çalışkanlığının önemli bir payı olduğunu vurgulayan Çolak, “Benimsediği etik değerler ve ‘temiz teknoloji, temiz toplum’ yaklaşımıyla faaliyet göstermeye odaklanan ve sürdürülebilir refahın ancak bu şekilde sağlanabileceğine inanan Çolak Holding, 50’nci yılını kutlayacağı 2024 itibarıyla Türkiye ve dünyanın farklı bölgelerinde temiz teknolojilere, çevreye duyarlı ürünlerin Ar-Ge çalışmalarına ve girişim sermayesi yatırımlarına ağırlık verecek. Ayrıca 50. yılımızda, lider şirketlerin toplumsal sorumlulukları olduğu bilinciyle, yerli teknolojiyle üretim yaparak istihdam yaratan Çolak Holding olarak, Türkiye’deki kadın mühendis sayısını artırmaya yönelik bir sosyal sorumluluk projesine imza atacağız. Kadınların mühendislik eğitimi alarak Türk sanayisine daha çok katkıda bulunmasını ümit ediyoruz. Bu kapsamda sadece üniversite öncesi kız çocuklarına yönelik rüzgar türbini üretimini öğrenebilecekleri temel bir program hazırlıyoruz. Sürdürülebilir ve yeşil gelecek için küresel çabaların arttığı bu dönemde, hem ülkemizin hem de dünyanın kurulu rüzgar enerjisi gücüne üretim ve ihracatla destek olmayı sürdüreceğiz” diye konuştu.

Türkiye’nin ilk yerli rüzgar türbini üreticisi, 50. yılını kutluyor

TÜRKİYE’NİN İLK RÜZGAR TÜRBİNİNİ ÜRETTİ VE İHRAÇ ETTİ

2000 yılında rüzgar türbini üretimine başlayan, SoyutWind markasıyla 2004 yılında 250 kilowatt gücündeki ilk lisanssız rüzgar türbinini üreten, kuran ve bu ürünün ilk ihracatçısı olma başarısını yakalayan Çolak Holding olarak, 20 yıl gibi kısa bir sürede rüzgar enerjisi alanında ülkemizin kat ettiği yolu dikkate değer buluyoruz. Çolak Holding’in rüzgar sanayine odaklanan SoyutWind markası, imzacılarından olduğu bu başarıyı ilklerle taçlandırıyor. 2020’de 50 kilowatt gücündeki yerli sabit mıknatıs jeneratör (PMG) üreten ilk şirket olduk. Aynı yıl artan kullanıcı talebini karşılamak için ev tipi rüzgar türbinlerinin imalatına başladık. Aynı zamanda, sıfır rüzgar türbini üretiminin artan maliyetleri dolayısıyla rüzgar enerjisi yatırımı yapmak isteyenlerin sıkça başvurduğu ikinci el yenilenmiş (refurbished) türbinlerin tamir, servis ve bakım hizmetlerini sağlıyoruz” diye konuştu.

Türkiye’de Temiz Enerji için Ev Tipi Rüzgar Türbini!

“Bireysel Kullanıcılardan Gelen Talep Artıyor”

Üretim sürecinde test ve denemelerin çok meşakkatli olduğunu vurgulayan Hasan Çolak, emeklerinin karşılığını aldıklarını vurguladı ve “Son dönemde, yaklaşık iki yıllık Ar-Ge çalışmasının ardından küçük güçlerde ev tipi rüzgar türbinlerinin imalatına yöneliyoruz. Zira bireysel kullanıcılardan gelen talep artıyor. Herkesin kendi evine 3, 5, 10 kilowatt gücünde rüzgar türbini kurarak temiz enerji üretmeye başlamasına olanak tanıyan ev tipi türbinler, bireylerin daha bağımsız, sürdürülebilir ve temiz bir yaşam sürmelerine imkan sağlıyor” dedi.

Çolak şunları söyledi: “Evlerin, çiftçilerin ve sulama kooperatiflerinin su ihtiyacını rüzgar gücüyle karşılayan mekanik su pompalarının yanı sıra ürettiğimiz mobil yaşam alanları ile bağımsız, çevreci, sürdürülebilir ve temiz yaşam fikrini destekliyoruz”.

tr_TRTürkçe