fbpx
Yenilenebilir Enerji

Kendi Kendine Monte Edilebilen (self-assembly) Rüzgar Türbinleri

Türkiye’nin önde gelen rüzgar enerjisi markalarından SoyutWind, kendi kendine monte edilebilen (self-assembly) rüzgar türbinlerini piyasaya sundu. İleri teknoloji ve yoğun bir ar-ge çalışması sonunda geliştirilen kendi kendine monte edilen rüzgar türbinleri Türkiye’de tek ve Dünya’daki ilk uygulamalardan biri olarak dikkat çekiyor. Bu yeni ürün sayesinde, rüzgar türbinleri evlerde dahi kullanılabilecek.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nın 11 Mayıs’ta açıkladığı verilere göre, 11 bin 426 megavata kurulu güçle rüzgar enerjisinin Türkiye’nin elektrik kurulu gücündeki payı yüzde 10,9’a ulaştı. Türkiye’nin ilk rüzgar türbini üreticisi SoyutWind’in yeni ürünüyle yenilenebilir ve temiz bir enerji kaynağı tercih edebilme seçeneği ev yaşamı için de mümkün hale geldi.

SoyutWind imzalı evlerde de kullanılabilecek güçlerde olan 1 kW-50 kW güç aralığındaki rüzgar türbinleri istenirse akülü istenirse şebeke bağlantılı olabiliyor. Dişli kutusuz ve sabit mıknatıslı jeneratörle (PMG) çalışan yüksek verimliliğe sahip rüzgar türbinleri, içinde yer alan mekanik vinç sayesinde kullanıcı tarafından kolayca monte edilebiliyor.

Pandemi döneminde ar-ge çalışmalarını tamamlanan rüzgar türbinleri, elektrik şebekesinden bağımsız şekilde elektrik ihtiyacını karşılayarak daha özgür ve kendine yetebilen bir yaşam sürdürmek isteyen bir çok kullanıcıdan yoğun talep görüyor.

Çok düşük rüzgar hızlarında bile kayıpsız elektrik üretilmesini sağlayan sabit mıknatıslı (permanent magnet-PM) rüzgar türbinleri, dişli kutulu türbinlere göre çok daha az sevis ve bakım gerektiriyor. Geniş voltaj aralığında ve kanat devirinde (rpm) çalışabilen PM jeneratörü sayesinde yeni nesil SoyutWind rüzgar türbinleri kullanıcılarına tasarruf anlamında büyük avantajlar sağlıyor.

Düşük rüzgar hızlarında bile en yüksek gücüne kolayca ulaşabilen 5kW (kanat uzunluğu 3,25 m-kule yüksekliği 6,8 m) ve 10 kW (kanat uzunluğu 3,75 m-kule yüksekliği 8,5 m) rüzgar türbinleri yaklaşık 3-4 evin elektrik ihtiyacını karşılayabilecek verimlilikte. Bu anlamda yenilenebilir ve temiz bir enerji kaynağı tercih edebilme seçeneğini ev yaşamı için de sunan SoyutWind sürdürülebilir bir dünya hedefi için bireysel katkıların artmasını da sağlıyor.

tr_TRTürkçe